NVX NSP65KIT 6.5" Car Speaker Set | 600W Powerful Sound, Easy Installation
Product Description
Take your car's music experience to the next level with NVX® NSP65KIT 6.5" car speakers. This 2-way component system delivers crystal-clear highs and rich bass, turning every journey into a concert hall. With 600W maximum power and 200W RMS power, these speakers provide powerful and dynamic sound performance. Silk dome tweeters allow you to hear even the finest details in your music, while passive crossovers accurately direct frequencies for optimum sound quality. Thanks to the Polypropylene cone material and Nitrile Butadiene Rubber (NBR) speaker frames, these speakers are long-lasting and durable. With its easy installation feature, you can quickly and easily mount it on your car's doors or other suitable places. With NVX® NSP65KIT, your rides will no longer be just getting from one place to another, but also a pleasant music experience. Moreover, these speakers not only offer high performance, but also add elegance to your car's interior design. Whether you listen to classical music, pop or rock, NVX® NSP65KIT is designed to deliver the best performance in every genre of music. Thanks to its wide frequency response and high sensitivity, sounds are transmitted clearly and in a balanced way. Enjoy studio-quality sound in your car with NVX® NSP65KIT. This 6.5" component speaker system is the perfect choice to upgrade your car audio system. Whether you are taking long journeys or short distances in the city, these speakers will always provide you with the best sound experience. Add a new dimension to your rides with NVX® NSP65KIT, which is easy to install and has high performance.
Product Features
  • 6.5" 2-Way Component System
  • 600W Maximum Power (Per Set)
  • 200W RMS Power (Per Set)
  • Silk Dome Tweeters
  • Passive X-Overs
  • Polypropylene Cone Material
  • Nitrile Butadiene Rubber (NBR) Speaker Frames
  • Easy Installation
  • 68 - 20,000 Hz Frequency Response
  • 88 dB Sensitivity
  • 2.28" Top Mounting Depth
  • 5.60" Cutout Dimensions
  • Suitable for Cars, Trucks and Doors
Additional Information
car speakers, component system, car audio system, speaker, 6.5 inch, tweeter, crossover, nvx, music, sound quality
Modazone Ürün Değerlendirmeleri
NVX® NSP65KIT 6.5" Car Speakers, 600W Max, 200W RMS, 2-Way Component System w/Silk Dome Tweeters & Passive X-Overs, Easy to Install in Cars/Trucks/Doors (Pair)
NVX
Product Code : 1598150885
5,843.91 TL
5,843.91 TL
Notify me when its in stock
100% Original Product
100% Secure Payment