Step into universal power solutions with the Yinleader Voltage Converter Transformer (VTUS-3000-6S)! This versatile 3000W transformer allows you to safely, reliably, and easily convert voltage from 110V to 220V or 220V to 110V. Whether you want to use electronics you brought from abroad or operate devices with different voltage requirements domestically, this transformer offers you a complete solution. Thanks to its wide range of applications, the Yinleader Voltage Converter Transformer is compatible with many different devices, from rice cookers to water heaters, mixers to blenders. You can safely use it with all your devices with a maximum power consumption of between 1050 and 2250 watts. With 3 US standard sockets (for 110-120V devices) and 3 universal sockets (compatible with all plug types except the large South African plug) for 220-240V devices, you can connect multiple devices at the same time. It is ideal for use in countries with a voltage range of 90V~125V or 180V~250V (USA, Europe, UK, Japan and more). The transformer comes with a US type power cord; however, a plug adapter or local power cord may be required when used in other countries using 220V-240V. Thanks to the high-efficiency toroidal transformer, you get a continuous and stable output. Low energy consumption saves energy even during long-term use. Circuit breaker protection ensures a safe working environment for every voltage level. The safety of your devices is always our priority. Please note: This transformer only converts voltage, it does not change the frequency (Hz). If your device is not compatible with 50/60Hz frequencies, there may be differences in usage performance. Make sure your product is safe! Thanks to our comprehensive protection plan, which is valid from the date of purchase, you do not pay an additional fee for repairs, replacement of parts, labor and shipping costs in cases such as malfunctions, drops, liquid spills and screen breaks. You can easily create a damage record online or by phone, and most requests are approved within minutes. If your damaged product cannot be repaired, you will be sent a gift certificate for the purchase price of the product or your product will be replaced with a new one. Protect your devices and enjoy universal energy use with the Yinleader Voltage Converter Transformer!
Product Features
  • 3000W Power Capacity
  • 110V - 220V / 220V - 110V Voltage Conversion
  • 3 US Standard 110-120V Sockets
  • 3 Universal 220-240V Sockets (Except Large South African Plug)
  • Suitable for Use in Countries with 90V~125V and 180V~250V Voltage Range
  • High Efficiency Toroidal Transformer
  • Low Energy Consumption
  • Circuit Breaker Protection
  • US Type Power Cord (Plug Adapter Must Be Used If Necessary)
  • Wide Range of Application (Rice Cookers, Water Heaters, Mixers, Blenders, etc.)
  • 24/7 Uninterrupted Operation
Additional Information
Voltage converter, transformer, 3000W, 110V-220V, 220V-110V, socket, universal, toroidal, circuit breaker, power cord
Modazone Ürün Değerlendirmeleri
Yinleader Voltage Converter Transformer(110V to 220V, 220V to 110V) Step Up/Down Transformer Converter 110/120 Volt - 220/240 Volt w/US Power Cord,Circuit Breaker Protection (VTUS-3000-6S)
YINLEADER
Product Code : 3663953927
6,243.57 TL
Colour
Size :
6,243.57 TL
Notify me when its in stock
100% Original Product
100% Secure Payment